Historie

Silikon-hydrogely byly poprvé představeny v roce 1999. To znamenalo technologický průlom v pohledu na propustnost kyslíku a jeho úlohy v oblasti kontaktních čoček. U tradičních hydrogelových materiálů kyslík proniká k rohovce difúzí, a to tak, že se rozpouští ve vodní složce čočky. Voda sama o sobě má Dk 80, a proto je přenos kyslíku u tohoto materiálu limitován. Typická hydrogelová čočka s obsahem 58 % vody má Dk/t 25,5 x 10-9.

Silikon-hydrogelové čočky propouštějí kyslík k oku spíše přes silikon než přes vodní složku čočky. Výsledkem je proto mnohem vyšší úroveň propustnosti. Dále splňují minimální kritéria dle Dk/t pro celodenní nošení bez otoků s doporučeným rozpětím od 24 x 10-9 do 35 x 10-9.1,2 A právě proto jsou mnohé hypoxické změny, které pozorujeme při nošení hydrogelů (neovaskularizace, rohovkové mikrocysty, otok rohovky a limbální hyperémie) u silikon-hydrogelů již věcí minulosti. 3,4

Jak se naše povědomí o přísunu kyslíku k rohovce vyvíjí, stále častěji se připouští možnost, že parametr Dk/t přestává být tím nejlepším způsobem, jak porovnávat přísun kyslíku u silikonových hydrogelů. Je to z toho důvodu, že Dk/t udává množství kyslíku, které projde kontaktní čočkou pouze v laboratorních podmínkách. O tom, jak by se čočka chovala na skutečném oku, nevypovídá nic. Lepší pochopení alternativních metod k měření kyslíku, jako např. hodnocení průtoku a spotřeby kyslíku, ukazuje, že u těchto vysoce permeabilních materiálů zdvojnásobení hodnoty Dk/t nevede ke zdvojnásobení přísunu kyslíku k oku.

Navzdory pokroku v přísunu kyslíku však první silikon-hydrogely nebraly v úvahu jejich komfort při celodenním nošení. A to proto, že jejich přirozeně vyšší modul pružnosti měl potenciál způsobovat mechanické komplikace, kterými jsou zejména horní epiteliální obloukovité léze (SEAL) a kontaktními čočkami indukovaná papilární konjunktivitida (CLIPC).5

 

Superior epithelial acurate lesion (SEAL)Contact lens induced papillary conjunctivitis (CLIPC)

Mechanicky indukované komplikace způsobované silikonovými hydrogely první generace: horní epiteliální obloukovité léze (SEAL) a kontaktními čočkami indukovaná papilární konjunktivitida (CLIPC).

 

Zaměření na vývoj materiálů a kontaktních čoček pro pacienty se nyní přesunulo k zajištění dosažení správné vyváženosti vlastností materiálu tak, aby přinášel pohodlí a zdravotní prospěch uživateli. Tato kapitola popisuje aktuální uvažování a nová výzkumná zjištění v této důležité oblasti.
 


1. Holden, BA and Mertz, GW. Critical oxygen levels to avoid corneal edema for daily and extended wear contact lenses. Invest Ophthalmol Vis Sci. October 1984; 25:10 1161-1167.
2. Harvitt DM and Bonnano J. Re-Evaluation of the Oxygen Diffusion Model for Predicting Minimum Contact Lens Dk/t Values Needed to Avoid Corneal Anoxia. Optom Vis Sci. 1999; 76:10 712-719.
3. Fonn D et al. The ocular response to extended wear of a high Dk silicone hydrogel contact lens. Clin Exp Optom. 2002; 85;3 176-182.
4. Dumbleton KA et al. Vascular Response to Extended Wear of Hydrogel Lenses with High and Low Oxygen Permeability. Optom Vis Sci. 2001; 78:3 147-151.
5. Dumbleton KA. Non-inflammatory Silicone Hydrogel Contact Lens Complications. Eye & CL. 2003; 29:1 S186-189.
 

Vývoj

Od roku 1999 došlo k významnému vývoji technologie silikon-hydrogelů. Protože je silikon hydrofobní, prvotní čočky využívaly sekundární výrobní proces, který zajistil smáčivý povrch čočky. V roce 2004 pak byla spuštěna produktová řada ACUVUE® ADVANCE®. Tento a všechny následující silikon-hydrogelové produkty ACUVUE® využívaly patentované technologie HYDRACLEAR®, která trvale začlenila do výroby zvlhčující látky, čímž vznikly smáčivé, hladké a pohodlné kontaktní čočky.1,2

Tyto kontaktní čočky ze silikonových hydrogelů jsou dnes běžně dostupné a vhodné pro většinu uživatelů. Čočky jsou dostupné nejen ve sférické preskripci, ale také pro astigmatismus a presbyopii. V roce 2008 se na světlo světa dostala první jednodenní jednorázová silikonová hydrogelová čočka na světě: 1-DAY ACUVUE® TruEye®.


1. Young G, Riley C, Chalmers R & Hunt C. Hydrogel Lens Comfort in Challenging Environments and the Effect of Refitting with Silicone Hydrogel Lenses. Optom Vis Sci (2007); 84(4):302-308.
2. Riley C, Young G & Chalmers R. Prevalence ocular surface symptoms, signs and uncomfortable hours wear in contact lens wearers: the effects refitting with DW silicone hydrogel contact lenses. Eye and Contact Lens (2006); 32 (6): 281-286.

 

použití

V současnosti existuje přes 3,6 milionů jedinců, kteří nosí kontaktní čočky. To představuje asi 10,5 % populace, která potřebuje korekci zraku.1 Silikon-hydrogelové čočky nosí 42 % z nich.Toto číslo se zvyšuje a část lékařů, která je zvyklá zkoušet novinky v praxi, zajistila, že silikon-hydrogely bývají předepisovány téměř v polovině případů sférických a 44 % případů astigmatických čoček. 2,3 To patrně odráží jak preference lékařů při zkoušení těchto zdravějších materiálů, tak i dostupnost vylepšených technologií, které přinášejí větší pohodlí a širší výběr korekce zraku pro pacienty.


1. ACLM UK market sell out data 2010.
2. GFK sell out unit sales data (June 2010 – May 2011) for retail and internet: SiH and Hydrogel lens volumes by modality.
3. GFK fitting audit Q2 2010-Q1 2011.
 

UKONČENÍ POUŽÍVÁNÍ

I po zavedení silikon-hydrogelových kontaktních čoček je nejčastěji zmiňovaným důvodem pro ukončení používání čoček pocit suchosti a nepohodlí.3,4 Základním úkolem ideální kontaktní čočky je, aby ve srovnání se stavem bez čočky nezpůsobovala žádné změny komfortu v průběhu dne. Ideálně by nositel čočky neměl vnímat, že nějaký optický prostředek používá. Dva silikon-hydrogely dokázaly navozovat stejný komfort jako prosté oko bez čočky, a ani před obrazovkou počítače nenavozovaly pocit přítomné čočky.6

Je ale pravdou, že ne všechny silikon-hydrogely jsou stejné. Vyrábějí se různými způsoby, obsahují různý podíl silikonu a vody a mají jiné materiálové vlastnosti, jako např. smáčivost a hladkost. Lepší chápání toho, jak vyváženost těchto vlastností ovlivňuje komfort uživatele, nám může pomoci rozlišit mezi kontaktními čočkami z různých silikonových hydrogelů a zajistit nejvhodnější volby doporučení pro pacienta.

Hlavní důvody upuštění od užívání kontaktních čoček ve Spojeném království4:

Drop out


1. Incidence study UK, Albermarle Market Research, June 2010.
2. 2004 Contact Lens Drop Out Study, 2005 Synovate Consumer Research.
3. Young G, Veys J, Coleman S. A multicentre study of lapsed contact lens wearers. Optom Physiol Opt 2002; 22:516-527.
4. TNS Visiontrak panel data UK 2007.
5. Morgan PB, et al. Ocular physiology and comfort in neophyte subjects fitted with daily disposable silicone hydrogel contact lenses. Contact Lens Anterior Eye (2012), http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1367048412003311
6. JJVC data on file 2008.

Learning feed logo

Související eLearning

  • Vliv jasného světla na naše vidění
  • V tomto kurzu se dozvíte, jaké světlo může ovlivňovat naše vidění a jaká řešení můžeme našim klientům doporučit do různých světelných podmínek.

Klikněte zde pro zobrazení všech kurzů